OCHRANA

Dôležité je, aby ste sa ochránili. Ak sa na vás telesne útočí, alebo sa vám ohrozuje život vyhrážkami, ujdite do miestnosti, ktorá sa zamyká alebo k susede. Skúste hlasno volať o pomoc a súčasne hlukom upozorniť susedov, ktorí môžu siahnúť a zavolať políciu. Ak ste zamknutí, skúste cez okno upútať pozornosť okoloidúcich (volajte o pomoc alebo napíšte odkaz na skle).

Vzhľadom na to, že sa násilie nestáva prvýkrát, poproste susedu, aby v prípade, že od vás počuť buchot, hluk a podobne, ihneď zavolala políciu.

Volanie na políciu

Polícia zaviedla do prevádzky osobitné telefónne číslo pre ženy, ktoré trpia náslie 0800 100 600. Volanie na toto číslo je bezplatné.

Zavolajte na políciu vo vašej obci alebo na číslo 192. Povedzte im, čo sa stalo a uveďte presnú adresu, číslo bytu, vchod, poschodie. Ak je byt vo dvore a podobne, zdôraznite aj to. Ak má násilník zbraň alebo iný nástroj (sekeru, pištoľ, nôž, palicu, bejzbalovú palicu), alebo bol v minulosti odsudzovaný, záväzne im to pripomente.

Skúste dôkladne opísať spôsob týrania. Ak násilník utiekol, povedzte to polícii. Polícia vás môže ochrániť pred momentálnym nebezpečenstvom. Násilníka nemusia ihneď zaistiť. Môžu mu len uložiť napomenutie. Keď príde polícia, nenechajte hovoriť len násilníka. Ukážte im rany, ak ich máte. Trvajte na tom, aby polícia proti násilníkovi začala priestupkové alebo trestné konanie. Zapíšte si meno a telefónne čísla policajtov, aby ste sa informovali o podniknutých úkonoch, alebo aby ste ich navrhli ako svedkov. Ak policajti plánujú násilníka zaistiť, neznemožňujte im to (lebo ste sa nad ním zľutovali, že plače a prosí vás a deti o odpustenie a pod.).

Zapamätajte si:

Násilníka neospravedlňujte ani neochraňujte (je unavený, nemá prácu, je nervózny). Nikto nikoho nesmie týrať, lebo ospravednenie za týranie nejestuje!